A szezonális depresszió a depressziónak azon fajtája, mely minden évben azonos időszakban jelentkezik. Ennek tünetei az arra hajlamos emberek többségében ősszel kezdődnek és a tél folyamán teljesednek ki. A depresszió tünetei a következők: szomorúság, fáradtság, koncentrációzavar, a gondolatok megfogalmazásának és kifejezésének nehézsége, alvászavar vagy aluszékonyság, étvágytalanság, örömtelenség és közöny, gyakori sírás, súlyos esetben halállal és öngyilkossággal kapcsolatos gondolatok. Vezető tünet lehet még a csökkent energiaszint és a fáradtság.
Az őszi-téli depressziónak ugyanazok a tünetei, min fent és az esetek többségében nőknél jelentkezik. Bizonyos tudományos vélemények szerint a depresszió mögött nem egyetlen okot kell keresni. A fő ok az agy által előállított kémiai neurotranszmitterek, vagyis az idegsejtek közötti kommunikációt létrehozó kémiai anyagok szintézisének egyensúlyában beállt zavar.
A szervezet biológiai órája – a cirkadián ritmus – egy olyan, nagyjából 24 órás ciklus, mely a szervezet fiziológiai folyamatait (testhőmérséklet, alvás, ébrenlét, hormonváltozás stb.) befolyásolja. Ősszel és télen a napfény hiánya megzavarja ezt a belső ritmust, és könnyen depresszióhoz vezethet. Az évszakváltozás felboríthatja a szervezet melatonin szintjét, mely hormon a hangulatunkat és alvási szokásainkat szabályozza. Az agy hangulatért felelős neurotranszmitterének, a szerotonin szintjének csökkenése jelentős szerepet játszik a szezonális depresszió kialakulásában. A napfényes órák csökkenésével a szerotonin szint is csökken és ez depresszióhoz vezethet. A depresszió kialakulásához hozzájárulhat az agyi kimerültség, mentális fáradtság és a stressz. Szezonális depresszió esetén alkalmazható a citromfű. Ez a gyógynövény a vegetatív idegrendszerre hat, csökkenti a stressz következtében fellépő ideges nyugtalanságot, kiválóan alkalmazható alvászavarok és túlzott izgatottság esetén is. A másik igen közkedvelt és népszerű gyógynövény az orbáncfű, amelynek hatóanyaga a hipericin, az antidepresszánsokhoz áll közel, ezért a belőle használt kivonatot antidepresszánsként használják. Meg kell említeni az élelmiszerallergia hatását, ami nem elhanyagolható tényező. Az őszi-téli depresszió ellenszere lehet, ha többet vagyunk családunkkal, barátainkkal, és segít az aktív sport (kerékpározás, kocogás), a tánc, jóga vagy a hétvégi kirándulás is. Persze fontos a pihentető, elegendő alvás is és a megfelelő mennyiségű folyadék fogyasztása. Segít a nevetés és színes ruhákat is hordhatunk, ha kedvünk tartja.
Forrás: zafirnet.hu